• Klientiem
;

Valstis un kūrorti - Melnkalne | TUI.LV

Melnkalne - Interesanti fakti

Apraksts

Atpūta Melnkalnē!
Tūrisma pasaulē par Melnkalni runā diezgan bieži. Daudzi domā, ka valsts ir labi piemērota klusai, mierīgai atpūtai, kuru galvenokārt ir iecienījuši vecāka gada gājuma tūristi, bet ir arī tādi, kas patiesi uzskata, ka visā pasaulē nav tādu naktsklubu, bāru un diskotēku, kā Melnkalnē.
Kā tad īsti ir? Kā jau parasti, taisnība ir kaut kur pa vidu. Melnkalne apvieno visas iespējamās versijas. Jā, šeit jūs varat baudīt gan mieru, gan vientulību, gan Adrijas jūras ainavas. Jā, jūs varat arī iekarot deju klubu ar ugunīgām un trakulīgām dejam, iegremdējoties līksmības un skaļas mūzikas jūrā. Jā, varat par visu aizmirst un pieskarties dižām vēsturiskām vietām – aplūkot muzejus, tempļus un citus senatnes pieminekļus, bet neatkarīgi no tā, kāda veida atpūtu jūs izvēlēsieties, lai kāds būtu jūsu ideālais ceļojums uz Melnkalni, lieliska atpūta nebūs ilgi jāgaida.

Atrašanās vieta

Melnkalne atrodas Dienvidaustrumu Eiropā pie Adrijas jūras, Balkānu pussalas piekrastē. Melnkalnes kopējā platība – 13,8 tūkstoši kvadrātmetru. Krasta līnijas garums sasniedz 293 km. Pludmales garums – 73 km.
Rietumos valsts robežojas ar Horvātiju, ziemeļrietumos – ar Bosniju un Hercegovinu, ziemeļaustrumos – ar Serbiju, austrumos – ar Kosovu un dienvidaustrumos – ar Albāniju. Adrijas jūras daļas platums starp Melnkalni un Dienviditāliju ir 200 km un dziļums 1330 m. 

Administratīvais sadalījums

Melnkalne ir sadalīta 21 kopienā. Pārvalde: Melnkalne ir suverēna republika, ko vada prezidents. Melnkalnes administratīvā galvaspilsēta ir Podgorica, bet vēsturiskā — Cetiņe. Iedzīvotāji: 662 tūkstoši cilvēku, no kuriem 62% ir melnkalnieši, pārējie ir bosnieši, serbi, albāņi un horvāti.

Valoda

Kopš 2007. gada Melnkalnes oficiālā valoda ir melnkalniešu, patiesībā šī “valoda” ir serbu valodas ijekaviešu-štokaviešu dialekts, 2003. gadā tā bija 21,53% Melnkalnes iedzīvotāju dzimtā valoda. Melnkalnē arī runā serbu (63,5%) un albāņu valodās. Bosniešu un horvātu valodas ir mazāk izplatītas.

Klimats

Melnkalnē ir trīs klimata zonas: kalnu, kontinentālā un piekrastes zonas. Vidējā gada temperatūra Melnkalnē ir + 17 °C, bet jūlijā un augustā + 29 °C. Piekrastes zonās vasara ir sausa, gara, karsta (+ 23–25 °C), ziema ir īsa un vēsa (+ 3–7 °C). Kopējais nokrišņu daudzums gadā ir 500 – 1500 mm, kalnos pie jūras krasta reizēm sasniedz vairāk nekā 3000 mm nokrišņu robežu. Pludmales sezona ilgst no maija vidus līdz oktobra beigām. Jūras ūdens temperatūra šajos mēnešos ir no + 20 °C līdz + 26 °C. Jūras ūdens caurspīdīgums ir 38–55 m.

Veikali

Veikali parasti ir atvērti katru dienu no 6:00 līdz 20:00, tūrisma centros – līdz 23:00. Daži pārtikas preču veikali darbojas svētdienās un pat visu diennakti. Kaulēšanās Melnkalnē notiek tikai tirgos.

Transports

Visas pilsētas un lielās apdzīvotās vietas savieno autobusu maršruti. Tūrisma sezonā autobusu stacijas darbojas visu diennakti. No Podgoricas regulāri izbrauc autobusi uz Belgradu. Herceg Novi un citās piekrastes pilsētās ir autobusu satiksme uz Horvātiju. Reizi dienā no Ulcinj pilsētas izbrauc autobuss uz Škoder pilsētu Albānijā. Melnkalnē, izņemot Podgoricu, gandrīz nav nekādas starppilsētu autobusu satiksmes. Nelielie attālumi veicina pastaigas kājām, var arī aizbraukt ar lētu taksometru.

Dzeramnauda

Vairumā gadījumu Melnkalnē ir pieņemts atstāt 10% apmērā no rēķina summas – tas tiek darīts pat gadījumos, kad pakalpojuma izmaksas jau ir iekļautas rēķinā. Turklāt rēķina summu var noapaļot, tad tas arī tiks uzskatīts par dzeramnaudu.

Noderīga informācija

Melnkalnes oficiālā valūta ir eiro.
Valsts banka darbojas no pirmdienas līdz sestdienai, komercbankas – no pirmdienas līdz piektdienai. Lielākajos tūrisma centros ir diezgan daudz valūtas maiņu punktu. Kredītkartes un ceļotāju čeki netiek pieņemti visur, Visa, Mastercard un Amex bankomāti ir tikai Podgoricā un galvenajos kūrorta rajonos. Neaizpildot muitas deklarāciju, naudu var ievest un izvest gan eiro, gan arī citā valūtā līdz 2000 (diviem tūkstošiem) eiro.
Lai piezvanītu uz Melnkalni, ir jāievada: valsts kods, tad pilsētas kods, un tad tālruņa numurs. Uz ārzemēm varat zvanīt no viesnīcas numura vai jebkura taksofona. Mobilo sakaru īpašnieki Melnkalnē var izmantot starptautisko viesabonēšanu, bet vietējā SIM karte būs lētāka.
Pasta nodaļas, kuras var atpazīt pēc Posta Crna Gora zīmes uz dzeltena fona, atrodas visās pilsētās un ciematos. Šeit tiek pārdotas vislētākās pastkartītes ar Melnkalnes apskates objektiem.
Interneta kafejnīcas atrodas gandrīz visās pilsētās un kūrorta zonu teritorijās.

NODERĪGIE TĀLRUŅA NUMURI:
988 – izziņas
987 – palīdzība uz ceļa
92 – policija
93 – ugunsdzēsības dienests
94 – ātrā palīdzība
9817 – tūristu izziņas dienests
9797 – tālrunis sūdzībām tūrisma ministrijā

 

Vai Jūs zināt, ka...?

Tieši Melnkalnē atrodas lielākais ezers Balkānos – Skadar. Šī ezera īpašo šarmu pastiprina četrdesmit salas, dažās no tām labi saglabājušies viduslaiku cietokšņi un klosteri. Starp citu, Skadar ezers ir viens no nedaudzajiem, kur varat vērot pelikānus to dabiskajā vidē. Cetinje klosterī ir divas no svarīgākajām pareizticīgo svētnīcām – godājamā Svētā Krusta gabals, uz kura Jēzus Kristus tika krustā sists, un pravieša Jāņa labā roka.

Kūrorti

Populārākie pludmales kūrorti Melnkalnē ir Budva, Bečiči, Svētais Stefans, Petrovac, Rafailoviči, Pržno.
Budvas kūrorts ir nosacīti sadalīts divās daļās – vecajā un jaunajā. Vecpilsēta ir vēsturisks centrs, ko ieskauj akmens sienas, kas slēpj viduslaiku laukumus un bezgalīgo šauro ieliņu labirintu. Mūsdienu pilsētas daļa sākas pie pašas jūras un vienmērīgi kāpj kalnos. Šī ir ļoti “dzīvespriecīga” pilsēta ar aktīvu naktsdzīvi.
Bečiči ir neliels kūrorts 2 km uz dienvidiem no Budvas. Šeit ir daudz mūsdienīgu viesnīcu kompleksu, veikalu, restorānu, kafejnīcu un bāru. Bečiči pludmales tiek uzskatītas par vislabākajām Eiropā. Šeit regulāri tiek organizētas volejbola un basketbola sacensības, varat arī izmēģināt paraplanerismu (paraglidingu) vai jebkuru ūdens sporta veidu.
Petrovac atrodas līcī, 17 km attālumā no Budvas. Kūrortu ieskauj olīvu audzes un priežu meži, tāpēc mikroklimats šeit ir īpašs, ļoti maigs. Pilsētā varat pastaigāties pa pilsētas krastmalu, aplūkot romiešu mozaīkas (III gs. pirms mūsu ēras), Venēcijas citadeli Castello.
Svētais Stefans ir pārsteidzoša vieta. Kādreiz tas bija parasts zvejnieku ciematiņš, bet tagad tas ir unikāls luksusa viesnīcu komplekss. Tas atrodas 9 km uz austrumiem no Budvas nelielā salā, kuru ar krastu savieno šaura smilšu krasta strēmele. Pilsētā ir labi saglabājusies viduslaiku arhitektūra. Šauras ieliņas, mazie laukumi, baznīcas – viss tas ļauj iegremdēties viduslaiku atmosfērā. Visas ēkas no ārpuses izskatās tieši tāpat, kā pirms dažiem gadsimtiem, bet no iekšpuses tās ir super modernas zāles un apartamenti.
Pržno kūrorts ir unikāla vieta, kur pavadīt brīvdienas vai atvaļinājumu, jo tas ir kūrorta zvejas ciems. Šeit jūs varat pastaigāties pa vecajām ieliņām, baudīt oriģinālus ēdienus krastmalas zivju restorānā, pastaigāties pa skaisto Adrijas pludmali. Vietējā arhitektūrā ir jūtama zināma veco motīvu iezīme, kas ir raksturīga zvejnieku ciematu ēkām.
Rafailoviči ir mājīga kūrortpilsētiņa ar šaurām ieliņām, tīrām pludmalēm un dzidru jūru. Šo kūrortu, kas atrodas netālu no diviem populārākajiem Melnkalnes tūrisma centriem – Svētā Stefana un Budvas salām, bieži izvēlas tie, kuri vēlas sekot līdzi visiem kūrorta dzīves notikumiem.

 

Suvenīri un iepirkšanās

Bieži vien tūristi Melnkalnē iegādājas tekstilizstrādājumus un apģērbu, kas šeit ir ļoti lēti. Tomēr, pērkot kaut ko īpašu, ir jāuzmanās, lai nejauši nenopirktu Ķīnas vai Turcijas izcelsmes preci. Pasaules slaveno zīmolu produkti tiek pārdoti visos pilsētu un kūrortu veikalos, bet to izvēle ir maza, un cenas ir diezgan augstas.
Tirgū un suvenīru veikalos var iegādāties dažādus vietējo amatnieku izstrādājumus – keramiku, izšuvumus, tamborētus galdautus, lelles nacionālajos tērpos, apgleznotas krūzes. Tūristi bieži pērk nacionālu sarkanu galvassegu ar izšūtu valsts emblēmu, ko sauc par kapa, sievietēm jāpievērš uzmanība tradicionālajām jostām – čemere.

 

Pludmale

Melnkalnes pludmales ir vislabākās pasaulē, un, pateicoties savai daudzveidībai, varat izvēlēties atpūtu pie jūras, kas apmierinās ikkatru gaumi un prasības. Pludmales ir klātas ar maziem oļiem (no Budvas līdz Sutomorai), bet dienvidos
tās ir smilšainas vai akmeņainas, ziemeļos savukārt tās ir aprīkotas ar platformām. Ieeja lielākā daļa pludmaļu ir par samaksu, bezmaksas piekļuve tām ir pieejama tikai vietējo viesnīcu un viesu namu viesiem. Ir neliels pašvaldību pludmaļu skaits.
Melnkalnē daudzām pludmalēm ir piešķirts zilais ekoloģiskās tīrības karogs: Herceg Novi, Tivat, Ulcinj, Budva un Bar.
Gandrīz visas pludmales atrodas ieskautas, slēgtos no vēja un viļņiem līčos starp stāvajām klintīm. Jūras ūdens dzidrums Melnkalnē ir 38-55 metri, kas ir patiešām apbrīnojams skats. Pludmales sezona ilgst no maija vidus līdz oktobra beigām.

 

Galvaspilsēta

Podgorica

Drošība

Noziedzības līmenis Melnkalnē ir salīdzinoši zems. Mēdz notikt nelielas zādzības no automašīnām, kas ir novietotas neapsargātās autostāvvietās. Attieksme pret ārzemniekiem ir ļoti draudzīga. Tūrisma rajonos jūs varat droši uzturēties ārā vakaros. Kalnu un pierobežas apgabalos dzīvo liels albāņu skaits. Šādu vietu apmeklēšana, it īpaši, ja tūrisms tur nav pietiekami labi attīstīts, nav ieteicama bez vietējiem pavadoņiem. Ir jāievēro elementārie piesardzības pasākumi un jāņem vērā grupas vadītāja ieteikumi.

Melnkalne - populārākie kūrorti

Barsko Rivjēra
Atpūtu Barskajas Rivjērā izvēlas tie, kas vēlas mieru un netraucētu atpūtu.
Boko-Kotoras Rivjērā
Atpūta Boko-Kotoras Rivjērā nāks pa prātam Adrijas jūras silto mierīgo ūdeņu faniem. Kotoras līcis tiek uzskatīts par vienu no skaistākajiem līčiem pasaulē.
Budvas Rivjēra
Budvas Rivjēra ir Adrijas piekrastes zona, kurā ietilpst skaistākās pludmales, labākie kūrorti un fantastiskas skaistas vecpilsētas.
Melnkalne
Pilsētas/kūrorti
Mēs izmantojam sīkfailus. Turpinot izmantot vietni, jūs piekrītat to izmantošanas noteikumiem. Cookie policy